2016 Hall of Fame Criteria

 

Hall of Fame Members: Pottsville Bowling Association

1986

  • Dominick Caravan
  • Cletus Miller (Service & Achevement)
  • Abe Russell
  • Tony Papada

1987

  • Howie Berger
  • Joe Harvile
  • Carl Blankenhorn

1988

  • Jack Dee
  • William Miller
  • Frank Riccigliano (Life Member)
  • Joe Wapinsky

1989

  • Jay Ray

1990

  • Russell Hummel
  • Peter Aponick (Service & Achievement)

1991

  • Emerson W. Kaufman
  • Howard Shoup (Life Member)
  • Joseph Zimnitsky
  • Charles Bud Stephany
  • William Olesky

1992

  • Gary Gibson
  • Bruce Weider

1993

  • Charles Laurie (Service & Achievement)
  • Clarence Ford “Scapper”

1994

  • Bob Dayson

1995

  • Dale Ferrebee
  • Charles Shollenberger

1996

  • David Schmiff
  • Harry Emerich (Life Member)
  • Mike Umbenhauer

1997

  • John Consugar (Service & Achievement)
  • Harold Hatter (Service & Achievement)
  • Irvan “Bud” Evans (Service & Achievement)

1998

  • Randy Madenford
  • Clarence “Schnacks” Umbenhauer (Life Member)
  • Roy Christ
  • Leo Nye (Life Member)

1999

  • Terry Lindner
  • David Mengal
  • Ryan Edmund
  • William Weand (Service & Achievement)

2000

  • Kevin Buchinsky
  • Levan Wesley
  • Dave Calkins (Service & Achievement, Life Member)
  • Robert Wolfe

2001

  • Clayton Johns
  • Michael Yanni

2002

  • Clarence Martin
  • Robert Fisher
  • Charles Boltz

2003

  • Thomas McAfee
  • Clarence Shappell

2004

  • Francis Riccigliano Jr.
  • Charles Kantner
  • William Kirwan
  • Arthur Sincavage
  • Joseph Selinko

 

 

Greater Schuylkill USBC Hall of Fame

2006

  • Rita Visnefski (Service)
  • Angie Macario (Service)
  • Donna Keich (Achievement)
  • Chuck Reed (Achievement)
  • Ray Calvin (Achievement)

2007

  • Dottie Kramer (Service)
  • Shirley Schaeffer (Service)
  • Dot Melochick (Achievement)

2008

  • Greg Andregic (Achievement)
  • Garl Walsh (Achievement)
  • Hazel Barry (Achievement)
  • Florence Jones (Achievement)
  • Joseph Pfeiffellberger (Appreciation)

2009

  • Dan Fitzgerald (Achievement)
  • Joe Webb (Achievement)
  • Beth Dalvet (Special Consideration)
  • Laurie Dunlap (Special Consideration)
  • Mary Meyers (Special Consideration)

2010

  • Jean Marie Brayford (Achievement)
  • Joe Rada (Longevity)
  • Denise Olechnowizc (Achievement)

2012

  • Rebecca Gilbert (Achievement)
  • Matt Yacobenas (Achievement)
  • Gregory Schoffstall (Service)
  • Glenda Nagle (Service)

2013

  • Neal Pascoe (Achievement)
  • Marga Connors (Achievement)
  • Ray Beltz (Achievement)

2014

  • TJ Trout (Achievement)
  • John Devine (Achievement)
  • Joe Yodis (Achievement)

2017